
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.2 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Termination | PC Pin, PCB |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 14.7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 10.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 9 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Max Current Rating | 10 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| ELV | Non-Compliant |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Voltage Rating (AC) | 265 V |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Coil Current | 37.5 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 320 Ω |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Contact Current Rating | 10 A |
| power consumption | 450 mW |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 277 VAC, 30 VDC |
| Coil Power | 450 mW |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Must Operate Voltage | 8.4 V |
| Must Release Voltage | 600 mV |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
Stock: 625
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89511
Ext.Price$0.89511
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89511 | $0.89511 |
| 10 | $0.89339 | $8.93390 |
| 25 | $0.89168 | $22.29200 |
| 50 | $0.88997 | $44.49850 |
| 100 | $0.88827 | $88.82700 |
| 300 | $0.87881 | $263.64300 |
| 500 | $0.86946 | $434.73000 |
| 1000 | $0.83869 | $838.69000 |
| 3000 | $0.77330 | $2319.90000 |
| 5000 | $0.71301 | $3565.05000 |
